YOLDER, e-RAIL Projesi’nde pilot uygulamalara başladı

04-ab-tr-ua_logo

 

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) Erasmus+ Programı kapsamında tümüyle Avrupa Birliği kaynaklarıyla gerçekleştirilen e-RAIL Projesi’nin pilot eğitimlerine başlandı. Mesleki eğitim alanında örnek bir çalışmaya imza attıklarını belirten YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden Polat, “Son iki yıldır ortaklarımız ve başta TCDD olmak üzere iştirakçi kurumlarımızla birlikte verdiğimiz emeklerin karşılığını almaya başladık. Mesleki eğitim alanında hayata geçirdiğimiz uzaktan öğrenme modülleri, eğitim açığını gidererek, sektöre büyük bir yenilik getirecek. Türkiye Ulusal Ajansı’nın projemizin yazımından uygulanmasına her aşamada verdiği destek de bizi yeni projeler ortaya koymak için cesaretlendirdi. Tüm sivil toplum kuruluşlarının bu destekleri arkasına alarak yenilikçi projeler üretmesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu’nca desteklenen “e-RAIL” adlı mesleki eğitim projesinde sona yaklaşıldı. Yaklaşık iki yıldır devam eden proje kapsamında demiryolu bakım ve onarımcılarına yönelik olarak Ulusal Mesleki Yeterlilik kriterleriyle uyumlu uzaktan eğitim platformunun altyapısı oluşturuldu ve on-line deneme eğitimlerine başlandı. TCDD 3.Bölge Müdürlüğü’nde 3-14 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenen pilot kurslar ile geliştirilen yeni eğitim yaklaşımının doğrulanması ve yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yönetilen program çerçevesinde Avrupa Komisyonu tarafından 2014 teklif çağrısı döneminde İzmir’den kabul edilen tek proje olan e-RAIL, özellikle informel yoldan mesleği öğrenen ancak sertifika alma zorunluluğu nedeniyle eğitim alma gereksinimi bulunan yaklaşık 10 bin demiryolu bakım ve onarımcısının eğitim açığını giderecek ve sektöre büyük bir yenilik getirecek.

Her geçen gün büyüyen demiryolu sektörünün nitelikli eleman ihtiyacının hızla arttığını söyleyen YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden Polat, “Projemiz başta Türkiye’nin dört bir yanında demiryolu yapımında çalışan YOLDER üyeleri ile tüm demiryolu çalışanlarının eğitim seviyelerini daha da arttırmayı ve Avrupa Birliği ülkelerinin demiryollarındaki yüksek standartlarını ülkemize uyarlamayı amaçlıyordu. Ulusal seviyedeki mesleki yeterlilik reformlarını tamamlamak, eğitim ve öğretim sistemlerinin modernizasyonunu desteklemek, demiryolu inşaatı personelinin yeterlilik ve beceri seviyesini yükseltmek, mesleki eğitim ve öğretimin uluslararası boyutunu güçlendirmek gibi yüksek hedeflerimize yaklaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. E-RAIL projemiz kapsamında ortaklarımızla birlikte iki yıla yaklaşan verimli bir çalışma dönemi geçirdik. Düzenlediğimiz toplantılar,çalıştay ve şimdi de devam eden pilot kursumuz projemizin görünün yüzü olurken arka planda hummalı bir çalışma daha yapıyorduk. Demiryolu Yapım, Bakım ve Onarımcısı(Seviye 3) Mesleki Yeterliliklerine uygun öğretim programı, e-öğretim modülleri ve eğitimi uygulama kılavuzumuzu ortaya çıkardık ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi Genel Müdürlüğü’ne programın kullanımı için gerekli başvuruları tamamladık. Uzaktan eğitime internet üzerinden demo uygulamalar ile başladık. Pilot kursumuzun tamamlanmasıyla varsa eksiklerimizi tespit edip, programımızın sürdürülebilirliğini de ortaya koymuş olacağız” dedi.

03-erail-logoe-RAIL projesi nedir?

“Railway Construction of Vocational Training E-Learning Platform” (e-RAIL) (Demiryolu İnşaatı Mesleki Eğitimi E-Öğrenme Platformu) Projesi’nde YOLDER’e Erzincan Refahiye Meslek Yüksek Okulu’nun yanı sıra demiryolları sektöründe dünyanın en tanınmış firmalarından İtalyan GCF ve Alman Vossloh firmaları ortak olarak destek veriyor. YOLDER’in hibe desteği aldığı Erasmus+ programı ülkemizde Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yönetiliyor. Tümüyle Avrupa Birliği fonlarıyla yaşama geçirilen e-RAIL projesi demiryolu sektöründe On-line eğitim platformunun altyapısını oluşturarak demiryolu personelinin, meslek lisesi ve meslek yüksekokulu öğrencilerinin de yararlanabileceği, hayat boyu öğrenme temelli yeni ve modern bir eğitim yaklaşımını ortaya koymayı hedefliyor.

***

“Bu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Türkiye Ulusal Ajansı, http://www.ua.gov.tr) yürütülen Erasmus+ Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu’ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilmiştir. Ancak burada yer alan görüşlerden Türkiye Ulusal Ajansı veya Avrupa Komisyonu sorumlu tutulamaz.”