Demiryolu kazalarının önlenmesi için Kamu-STK işbirliğini önerdik

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (YOLDER), demiryolu kaza ve olayları ile iş kazalarının nedenlerinin tespiti, çözüm yollarının tartışılması ve uygulamaya geçirilmesi için politika ve stratejilerin belirleneceği bir çalıştay düzenlenmesi için TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

Demiryolu hatlarında meydana gelen kazaların en aza indirilmesi için harekete geçen YOLDER, TCDD’de örgütlü sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile Kazaları Önleme ve Etkilerini Azaltmada Sivil Toplum Desteği Çalıştay’ı düzenlenmesi için TCDD’ye başvuruda bulundu.

Yapılan başvuruda, YOLDER üye profilini oluşturan yol bakım onarım personeli başta olmak üzere her unvan ve görevdeki iş gücünün eğitimler yoluyla geliştirilerek, olası demiryolu kaza ve olayları ile iş kazalarının önlenmesi ve olumsuz sonuçlarının azaltılması konusunda son yıllarda TCDD bünyesinde gerçekleştirilen örgütsel yapılanma, koruyucu ekipmanların temini gibi konularda önemli mesafeler kat edildiği belirtilerek, bu gayret ve çalışmaların hedeflenen sonuçlarına daha kısa sürede ulaşabilmek için sivil toplum örgütlerinin de katkı sağlaması gerektiğine dikkat çekildi.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan önlemlerin yeterli etkinlikle uygulamaya geçirilememesinin en önemli nedeninin çalışanların istekliliğinin ve bilincinin üst düzeye çıkarılamaması olduğuna vurgu yapılan başvuruda¸ çalışanların mesleki örgütlü yapılarının önemli görev ve sorumluluklar üstlenerek TCDD ile işbirliği içinde üyelerinin farkındalıklarının gelişmesine katkı sağlayabilecekleri ifade edildi.

Genel

YOLDER Yönetimi görev dağılımı yaptı

TweetYOLDER Yönetim Kurulu üyeleri 23 Ekim 2021 Cumartesi günü çevrimiçi olarak düzenlenen Yönetim Kurulu Toplantısı’nda bir araya geldi. Toplantıda yeni dönemde izlenecek yol haritası görüşülürken, Yönetim Kurulu Üyelerinin görev dağılımı da yapıldı. Buna göre, Yönetim Kurulu Başkanlığına Şakir Kaya, Başkan Yardımcılığına Mesut Kuşçu, Genel Sekreterlik görevine Tarkan Erdemir, Saymanlığa ise Emre Yiğit seçildi. Metin Güneş […]

Devamı
Genel

YOLDER 5. Olağan Genel Kurul’u toplandı

Tweet Demiryolu Bakım Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) 5. Olağan Genel Kurulu, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Sanat Galerisi’nde toplandı. Yeni yönetim ve denetim kurullarının belirlendiği Genel Kurul’a dernek üyelerinin yanı sıra sendika ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı. YOLDER’in 5. Olağan Genel Kurul toplantısı 16 Ekim 2021 Cumartesi günü İzmir’de gerçekleşti. Genel Kurul’a […]

Devamı
Genel

YOLDER Yönetimi Cemal Yaşar Tangül’ü ziyaret etti

TweetYOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Demirci ve Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Kaya, TCDD 3.Bölge Müdürlüğü görevine atanan Sayın Cemal Yaşar Tangül’ü makamında ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi.

Devamı